Якщо ви віддаєте перевагу відпочинку не біля готельного басейну, розвалившись на шезлонгу і посмоктуючи коктейль через трубочку, а так, щоб вітер у вухах гудів і адреналін кипів у крові, то нова модель outdoor-годинника Garmin Enduro 3 вас зацікавить. Її розробили для спорту та активного відпочинку на природі, а також для довгих туристичних експедицій у віддалені від цивілізації місця – з плаванням і пірнанням, багаттям у лісі, риболовлею, карабканням довгими гірськими стежками, бігом пересіченою місцевістю та іншими приємними серцю спортсменів-екстремалів та мандрівників-виживальників пригодами.
Титановий годинник для людей-титанів
Загалом годинник Enduro 3 створювали для незвичайних людей, про яких кажуть – «люди зі сталі», тобто надвитривалі і непохитні. І, відповідаючи своєму призначенню, годинник теж незвичайний – «супервиживальний трудоголік». Ось! Якщо незрозуміло, пояснюємо: модель Enduro 3 здатна в режимі смарт-годинника працювати і працювати без повноцінного від електромережі живлення три місяці. Тобто, якщо вірити виробнику, можна на все літо поїхати відпочити кудись у глушину в гонитві за драйвовими пригодами і не дбати про зарядку гаджета. Адже він здатний ловити енергію буквально з повітря, а якщо точніше – від сонячних променів. Фактично ваша відпустка закінчиться, а ви так і не дочекаєтеся, щоб батарейка годинника «сіла». Згідно з першими відгуками про Enduro 3, його автономність утричі вища, ніж у годинників outdoor-спрямованості від конкурентів Garmin. І це за умови, що дисплей годинника постійно ввімкнений!
По секрету шепнемо вам, що інженери компанії підшаманили над сонячним дисплеєм годинника і зробили його на 120% потужнішим, ніж у попередника. Але зробили це так хитромудро, що сама сонячна панель скоротилася знатно і тепер покриває не весь екран, а тільки стелиться смужкою по обідку. А оскільки екран відкритий, інформація на ньому читається чіткіше. І це теж плюс! Менше мружитися доведеться, читаючи на екрані, наприклад, топографічні мапи, які, до речі, вже предзавантажені в годинник.
Тільки є один нюанс – створений для «сталевих людей» годинник Ендуро 3 виготовлений не зі сталі, а з титану. Але це ж однозначно крутіше! Титановий годинник для людей-титанів. А хто в сучасному світі титани? Правильно – українські козаки, силі волі та витривалості яких заздрить увесь світ! Отже, модель годинника Ендуро 3 є цілком українською за своїм характером.
Доповнюють титановий безель Enduro 3 корпус із посиленого скловолокном полімеру та стійка до подряпин лінза зі скла Power Sapphire. Таку лінзу подряпати можна хіба що алмазом (порада для чайників: не працюйте в годиннику з «болгаркою» на основі алмазного диска, а так – все можна).
Конструкція Enduro 3 примітна тим, що стала ще легшою. Модель попереднього покоління важила 70 г, а новенький Enduro – 63 г. Різниця в кілька грамів насправді відіграє велику роль. Що легший годинник, то приємніше його носити протягом тривалого часу. А щоб ремінець не дряпав, не коловся фурнітурою і не залишав на шкірі зап'ястя червоних смуг, його пошили з легкого, гіпоалергенного нейлону, який не вбирає вологу, з еластичною застібкою-липучкою. І чиститься від бруду нейлоновий ремінець дуже легко, що в польових умовах також вкрай важливо.
Програмні функції,
або
Enduro 3, покажи своє личко!
Так уже повелося, що базою для Enduro всіх поколінь слугували розумні годинники іншої дуже популярної лінійки для спорту та активного відпочинку – Fenix. Зокрема, перші Enduro виросли на ґрунті Fenix 6X Pro. Друге покоління – це, власне, Fenix 7X, тільки трохи підкачаний в плані розміру корпусу і батареї, і ліхтарик у нього удвічі яскравіший. Третє покоління ввібрало в себе всі функції годинника Fenix 7X Pro, а також додатково «підкріпилося» новими опціями від Fenix 8, які стосуються призначеного для користувача інтерфейсу і програмного забезпечення. До речі, день народження у Феніксів 8 і Ендуро 3 один на двох – обидві новинки були проанонсовані виробником 27 серпня 2024 року. Можна сказати, що це брати-близнюки.
Чи є відмінності? Безумовно. У Enduro 3 немає мікрофона з динаміком і дайверських функцій, і запропоновано тільки один розмір, а не три, як у Феніксів. До того ж, якщо порівнювати з моделлю Fenix 8 Solar 51 мм, на яку годинник Enduro 3 найбільше схожий, вага у нього все ж таки меншою буде (63 г проти 95 г), а ось «талія», навпаки, товща (15,7 мм проти 15,4 мм).
А в іншому – один в один. Прошивка розумних годинників однакова. Обидва брати, Enduro 3 і Fenix 8 Solar, мають однакове «обличчя» – 1,4-дюймовий MIP-дисплей з роздільною здатністю 280 x 280 пікселів. І пам'ять у них однаково відмінна – 32 Гб. А значить, місця вистачить для зберігання мап і музики.
Хоча ні. Є ще одна суттєва відмінність – ціна Enduro 3 на 200-300 доларів нижча, ніж у Fenix 8. Такий то-он-кий натяк на дуже товсті обставини. Ага!
А що під «паранджею» у тебе там новенького,
чого ми не бачили в Enduro 2?
Коли з'являється якась новинка, зазвичай першим постає питання, а що в ній дійсно нового? Це логічно. Ось і ми вирішили зіставити два покоління годинників і, як у дитячій задачці, знайти відмінності.
Отже, дивимося туди і сюди й що бачимо:
-
Ціна
Почнемо з головного. А головне що для багатьох? Що вже там – ціна. Зазвичай ми ласі на те, що дешевше. І ось тут тримайтеся, не впадіть, бо ціна на Enduro 3 впала! Пам-парам... На момент написання цього огляду різниця становить 100 доларів. У сенсі, новенький годинник дешевший за старий на 100 доларів! Так, дива бувають. А, може, просто на новинку знизили вартість із метою залучити покупців, а потім підвищать? Ну, ось потім і дізнаємося. -
Розміри
На першому пункті, правду кажучи, наш огляд можна було б і закінчити. Хапай, що дешевше, і біжи... Слов'янський менталітет, бачте. Але заради вас наше порівняння продовжимо. З лупою продовжимо. Чому з лупою? А тому, що рахувати зараз будемо міліметри. Отже, фізичні розміри Enduro 2 становлять 51 х 51 х 15,6 мм. А у Enduro 3 бачимо ми – 51 х 51 х 15,7 мм. Різниця зовсім несуттєва. Тільки під лупою і видна, напевно... -
Вага
Попри те, що розміри майже однакові, вага новинки зменшилася на 6 г. Сам корпус важить 57 г, а нейлоновий ремінець – 6 г.
-
Сонячна підзарядка
Змінилася сонячна технологія. Панель тепер проходить тільки по зовнішньому краю. Водночас вона стала чорною, а не червоною, і помітно товстішою, візуально здається продовженням безеля, в очі не впадає. Прозору сонячну панель по центру екрана видалено. Подібні модифікації призвели до того, що збір сонячної енергії збільшився вдвічі, якщо порівнювати з Ендуро 2. Проте видимість екрана покращилася, дані на ньому проглядаються чіткіше. Про це ми вже писали вище, але про хороше не гріх і повторити. -
Час роботи батареї
Істотно покращилася витривалість батареї, яка в режимі GPS може пропрацювати 320 годин, не потребуючи під'єднання до мережі для підзарядки. Це за умови, якщо носити годинник весь день і обов'язково перебувати на відкритому повітрі 3 години, коли на пристрій потрапляють прямі сонячні промені. У попередньому поколінні в тому ж режимі і за тих же умов час роботи батареї становить 150 годин. Як бачимо, у третього покоління автономність зросла більш ніж удвічі. -
Пульсометр
Датчик серцевого ритму вставлено найновішого на момент написання огляду покоління Garmin Elevate Gen5. Завдяки йому стали доступні такі нові функції, як вимірювання температури шкіри та ЕКГ. -
Картографія
Список доступних мап поповнився новими. Зокрема, окрім мап TopoActive вам доступні попередньо встановлені мапи для тисяч гольф-полів та гірськолижних курортів по всьому світу. Також працювати з мапами стало простіше. -
Інтерфейс користувача
Загалом користувацький інтерфейс Enduro 3 сильно змінився. Але зміни абсолютно ті самі, що й у Fenix 8. Роблячи огляд нових Феніксів, ми вже про все це писали детально. Кому цікаво, можете прочитати тут.
Пройдемося навшпиньки тонким краєчком,
або
Щіпка критики в чесний огляд
Чи є претензії до годинника Ендуро 3? А куди без них? Звичайно, є. Згідно з відгуками, автономність пристрою на практиці не у всіх збіглася з характеристиками, заявленими виробником. Якщо взяти звичайний режим GPS (без сонця), то нарікань немає – як заявлено 120 годин, то десь так воно і є. Навіть у декого виходило протриматися на 3-4 години довше.
Однак 320 годин, навіть якщо дуже яскраве сонце, домогтися, за відгуками, поки не вийшло. Тут, звичайно, важливе значення мають ті функції, які задіюються під час походу. Наприклад, переглядаються мапи або весь час відкрита сторінка ClimbPro тощо.
До речі, виробнику подібні претензії вже були донесені, на що було отримано таку відповідь: активація ClimbPro та інших текстових полів, які повільно оновлюються, пов'язана з більшою витратою енергії, ніж зазвичай. Фахівці компанії працюють над усуненням цього нюансу й обіцяють у найближчі місяці, а, можливо, навіть тижні випустити оновлення, яке зведе проблему нанівець.
Що стосується точності роботи GPS з використанням технології SatIQ в годиннику Enduro 3, то, за відгуками, виробник не обдурив. Датчик GPS показав себе чудово. Багато хто порівнював дані, отримані за ідентичних умов (йшли одним й тим самим маршрутом) за допомогою різних моделей Garmin, включно з Fenix 8, Epix Pro, Fenix 7 Pro. Так ось, показники у всіх були отримані майже однакові і максимально правдиві.
Ну, торкнемося злегка також теми MIP-дисплея в годиннику Enduro 3 і, зокрема, його чіткості. Чи став він дійсно чіткішим завдяки відсутності сонячної панелі по центру екрана? За відгуками, став. Але в затемненому лісі без підсвічування читати екран все-таки складно, хоча виробник на форумах запевняє, що підсвітка не знадобиться. І на яскравому сонячному світлі гірше проглядається інформація на екрані. З AMOLED-дисплеями екрани формату MIP конкурувати не можуть, все ж програють. Це не претензія. Це констатація факту.
З приводу розміру також можна трохи покритикувати. Річ у тім, що він тільки один – 51 мм. Це великий годинник, який ідеально виглядатиме на великому чоловічому зап'ясті. А що робити жінкам або чоловікам, у яких зап'ястя тонке, але яким хочеться мати таку модель, як Ендуро 3? Утім, зараз великі годинники унісекс у моді. Впевнені, що і жінки будуть із задоволенням у нас купувати годинник Enduro 3, адже він справді крутий і ціна на нього смачна.
І ось яких висновків ми дійшли
Найцікавіше, що модель Enduro 3 публіка прийняла більш прихильно, ніж Fenix 8. З приводу Феніксів думки розділилися на дві категорії: від захопленого «ура-ура!» до відвертого скепсису. Усі суперечки переважно стосуються ціни. Для багатьох вона кусається, хоча серйозних функціональних оновлень у 8-й серії немає. Додалися динамік з мікрофоном і дайверські функції, але не всім, як виявилося, вони потрібні. Ось кому не потрібні, ті й бурчать.
Спортивний GPS-годинник Enduro 3 тим вигідно відрізняється від Fenix 8, що коштує дешевше. Багатьом він по кишені. І байдуже, що немає у нього мікрофона, динаміка і дайверського функціоналу. І неважливо, що тут MIP-дисплей, а не AMOLED. Зате всі інші опції, які є у Fenix 8, у моделі Enduro 3 представлені. Одна модифікована сонячна панель чого варта!
А ще тут є вбудований справжній ліхтарик на світлодіодах, який може працювати в різних режимах, включно з червоним світінням і стробоскопом. З нового відзначимо просунуті силові тренування. Мандрівникам сподобається розширений функціонал для навігації, в межах якого презентовано нову функцію з динамічного прокладання маршруту в обидва кінці. Для спортсменів, які займаються трейловим бігом, виробник підготував низку корисних інструментів, як-от виправлення темпу з урахуванням нахилу, пригодницькі перегони, підказки за максимальним показником VO2 під час бігу пересіченою місцевістю, профіль активності Ultra Run і багато іншого.
Крім програм для бігу, в годиннику Enduro 3 ви знайдете десятки профілів для найрізноманітніших видів спорту. Гольф, катання на лижах, сноуборді та снігоступах, велоспорт, мотоциклетний спорт, водні лижі, риболовля, піший туризм, вітрильний спорт, теніс, серфінг, катання на роликових ковзанах, бокс... Ох, багато їх. Всі не перелічиш.
Також традиційно для спортивних годинників Гармін в Ендуро 3 дуже широко представлені функції для моніторингу здоров'я. Це і датчик пульсоксиметра, і функція «Тренер зі сну» (оцінка сну і поради, як його поліпшити), і рекомендації щодо адаптації організму до зміни часових поясів, а також відстеження стресу, гідратації і не тільки.
Нові опції для повсякденного носіння, які напевно оцінить кожен з нас:
- Програма Garmin Messenger™, за допомогою якої власник годинника зможе спілкуватися зі своїми рідними та друзями, обмінюючись у двосторонньому порядку текстовими повідомленнями прямо з годинника. Для активації цієї опції необхідно, щоб на сполучених смартфонах учасників листування була встановлена програма Garmin Messenger.
- Garmin Share – функція для швидкого обміну збереженими місцерозташуваннями, маршрутами і тренуваннями з іншими сумісними пристроями Garmin. Досить один раз натиснути кнопку, щоб вона спрацювала.
Модель Enduro 3 вже надійшла у продаж. Ми здійснюємо доставку продукції Гармін по Україні «Новою поштою». Оскільки наш магазин пропонує виключно оригінальні товари бренду, до кожної моделі додається гарантійний талон від виробника.
Щоб дізнатися більше інформації про смарт-годинник Enduro 3 Garmin або купити годинник, перейдіть на сторінку товару. Також ви можете написати або зателефонувати до служби підтримки магазину, щоб отримати детальну консультацію про товар і процедуру його замовлення на нашому онлайн-ресурсі.