У жовтні американська компанія Garmin представила автоматизовану бортову систему для авіації G3000 PRIME, яка, як запевняє Філ Штрауб (виконавчий віцепрезидент Garmin і керівний директор з авіації), є найпередовішою, інтуїтивно зрозумілою і найбезпечнішою на сьогоднішній день.
Нова інтегрована кабіна для пілотів вже отримала сертифікат FAA TSO, а отже, дано «добро» на серійне виробництво виробу і його встановлення на повітряних суднах. Згідно із сертифікаційними стандартами льотної придатності FAA Part 23, панель G3000 PRIME готова до роботи з сучасними літаками, укомплектованими турбінними двигунами, а також з військовими літаками і повітряними транспортними засобами AAM (Advanced Air Mobility).
У G3000 PRIME сконцентровано 20-річний досвід спеціалістів Garmin у галузі авіоніки. Саме два десятиліття тому компанія випустила свою першу кабіну для пілотів G1000, яка була орієнтована на цивільну авіацію. Через десять років вийшла модифікована кабіна G3000 для легкого турбінного літака, яку виробник оснастив першими сенсорними екранами і «революційною» системою автоматичного приземлення Garmin Autoland, яка була відзначена нагородами. За підсумком, сьогодні в експлуатації перебуває понад 30 тисяч інтегрованих бортових панелей Garmin. І на вершині цього «ланцюга» знаходиться модель 2024 року G3000 PRIME, якою, як зізнався Філ Штрауб, розробники пишаються.
Причини для гордості, якщо розібратися, дійсно є.
Сама компанія, анонсуючи свою нову продукцію, акцентує увагу на п'яти ключових факторах:
- широкоформатні сенсорні дисплеї;
- оновлений і більш зрозумілий користувачам інтерфейс;
- просунуті інструменти для польоту;
- технології, що підвищують безпеку;
- безперебійне під'єднання.
У чому конкретно полягають інновації та користь від них за кожним із перелічених пунктів, давайте розберемося детально.
Нові сенсорні дисплеї
З їхньою допомогою ви зможете, як жартує виробник, доторкнутися до майбутнього. Основні 14-дюймові сенсорні екрани PDU вкриті від краю до краю спеціальним захисним склом, стійким до відбитків пальців і не схильним до відблискування на сонячному світлі. За допомогою таких моніторів пілоту буде легше зчитувати інформацію та керувати основними функціями польоту. До того ж гладкі скляні екрани G3000 PRIM додадуть кабіні екіпажу сучасної естетики.
З корисних змін, що торкнулися польотних цифрових панелей PDU, також відзначимо:
- збільшення пам'яті у чотири рази;
- гігабітне системне підключення в сто разів (!) прискорилося, забезпечуючи швидший відгук;
- нові багатоядерні процесори працюють швидше, завдяки чому обчислювальна потужність пристроїв зросла більш ніж удвічі;
- частота оновлення екрана стала вищою, а отже, зображення на ньому набули більшої чіткості та плавності.
Крім основних дисплеїв, передбачено вторинні екрани SDU для введення даних і керування системою, які додатково мають можливість відображення багатофункціональних застосунків, забезпечуючи у такий спосіб максимальну ситуаційну обізнаність. Ба більше, під час використання деяких авіаційних програм ці вторинні екрани можуть виконувати функцію інтегрованого дисплея резервного пілотажного пристрою, що позбавляє необхідності встановлювати на приладовій дошці додаткове пілотажне спецобладнання.
Важливо підкреслити, що нові 7-дюймові SDU-монітори від попередніх поколінь сенсорних контролерів Garmin відрізняються збільшеною на 40% площею екрана!
Що стосується інтерфейсу сенсорних дисплеїв, то і його суттєво було доопрацьовано:
- По-перше, розробники Garmin впровадили в бортову систему G3000 PRIM технологію множинних дотиків (multi-touch), завдяки чому прилад здатний розпізнавати до 10 одночасних сенсорних вводів. Це означає, що пілот і другий пілот, якщо виникає необхідність – наприклад, за умови сильної турбулентності та в стресових ситуаціях, можуть одночасно працювати з одним і тим самим екраном.
- По-друге, модернізована технологія мультитач забезпечує стабілізацію рук на екрані. Це дасть змогу пілотам точно вводити дані на сенсорній панелі, одночасно утримуючи пальці на дисплеї і водночас не побоюючись випадково натиснути непотрібну кнопку.
- По-третє, підтримка спеціальних інструментів керування забезпечує інтуїтивне фізичне керування функціями, що часто використовуються, за допомогою продуктів, розроблених Garmin, і сторонніх пристроїв, а також за допомогою контролерів з ручним керуванням (HOTAS) для військового та оборонного секторів.
Оновлений інтерфейс користувача
Функціонал G3000 PRIME, через який користувач взаємодіє з системою, з одного боку, добре знайомий бувалим клієнтам Garmin. Однак, з іншого боку, компанія, спираючись на свій багатий досвід у галузі досліджень авіоніки та розробок нових технологічних рішень, привнесла в кабіну екіпажу більш сучасний, навіть елегантний та інтуїтивно зрозумілий зовнішній вигляд. Зокрема, було поліпшено шрифти, а іконки стали більш впізнаваними. Меню програм IT-спеціалісти Garmin зробили більш продуманими і короткими, щоб спростити у такий спосіб доступ до найважливіших функцій.
Основні польотні вікна (PFW) і багатофункціональні вікна (MFW), які можуть працювати як у повноекранному режимі, так і в режимі розділеного екрана, забезпечують максимальну обізнаність про обстановку. Модифіковані панелі швидкого доступу дають змогу пілотам одним дотиком виводити на екран потрібні програми, як-от мапи, метеозведення, діаграми або трафік. Переглядаючи мапи, можна натиснути в будь-якому місці, після чого розгорнеться на екрані радіальне меню з функціями, які надають доступ до додаткової інформації (наприклад, про аеропорт, повітряний простір, погоду) або дають змогу швидко скоригувати план польоту за допомогою графічного редактора. Інтерактивні індикатори двигуна та електрообладнання дають змогу пілотам швидко відкривати елементи керування системами та отримувати інформацію про показання двигуна, стан навколишнього середовища в кабіні тощо.
Щоб ще більше спростити керування інформацією, Garmin пропонує опцію Window Manager («Менеджер вікон»). Використовуючи її, пілоти зможуть з одного дисплея SDU налаштовувати відображення застосунків, розмір вікон і багато іншого по всій кабіні екіпажу. Також за допомогою «Менеджера вікон» можна однією командою налаштувати всі дисплеї, що позбавить операторів необхідності вручну налаштовувати кожне вікно для різних етапів польоту.
Удосконалені опції для керування польотом
Функціонал інтегрованої кабіни G3000 PRIME тепер передбачає низку розширених інструментів, пов'язаних із системою літаководіння (Flight Management System – FMS). Зокрема, опція «Модифікований план польоту» дає змогу пілотам використовувати як головні PDU-екрани, так і вторинні SDU-дисплеї, щоб попередньо переглядати й порівнювати розташовані поруч графіки змін плану польоту, серед іншого зіставляти розрахункові характеристики або опрацьовувати сценарії «що якщо».
Під час ініціалізації пілоти також можуть налаштувати функцію «Аварійне повернення», яка нещодавно з'явилася в інтегрованих польотних кабінах Garmin. Цей інструмент може допомогти швидко налаштувати літак для посадки, якщо незабаром після зльоту виникне надзвичайна ситуація.
Завдяки тому, що маршрутизацію руліжних доріжок було додатково покращено, забезпечується автоматизоване керування маршрутом на 2D-навігаційних мапах і 3D-зображеннях із технологією синтетичного зору (SVT™).
Автоматизація роботи в кабіні пілота забезпечується також за допомогою розумних контрольних списків, які пов'язані з відповідними елементами керування і розпізнають стан систем. Наприклад, пілоти, отримуючи повідомлення CAS, пов'язане з контрольним списком, можуть просто торкнутися повідомлення, щоб відкрити потрібний контрольний список одним дотиком. Також тепер у межах контрольного списку можна швидко переглянути інформацію про погоду або переконатися, що той чи інший елемент системи перебуває в правильному положенні, значенні або конфігурації.
Ще одна корисна для автоматизації та поліпшення дизайну бортової панелі інновація, про яку варто згадати, пов'язана з новими електронними системами розподілу живлення від Гармін. Завдяки цій технології традиційні перемикачі були замінені на інтуїтивно зрозумілі електронні вимикачі.
Поліпшилися інструменти для забезпечення безпеки
Польотна панель G3000 PRIME створювалася на базі фірмових технологій Garmin (включно з рішеннями Autonomí), покликаних підвищити безпеку польотів.
Сюди входить дуже широкий набір інструментів. Серед основних відзначимо:
- Emergency Descent Mode – режим аварійного зниження.
- Електронна система стабілізації та захисту (технологія Garmin ESP™).
- Навігація у разі вимкнення двигуна Smart Glide™.
- Удостоєна нагороди Collier Trophy система Garmin Autoland, яка може повністю контролювати політ і посадити літак в екстреній ситуації, коли пілот не в змозі це зробити.
- Smart Rudder Bias – розумне регулювання положення керма.
- Runway Occupancy Awareness – нещодавно анонсована технологія, яка аналізує отриману за допомогою приймачів GPS і ADS-B інформацію про трафік, що стосується злітно-посадкових смуг і руліжних доріжок аеропорту. Її завдання – оцінити ситуацію і повідомити екіпаж про можливий несанкціонований виїзд на злітно-посадкову смугу або зіткнення.
Розширені можливості під'єднання
G3000 PRIME підтримує різні формати підключення, як-от Wi-Fi, LTE, Bluetooth, SiriusXM, Connext Satellite Services і не тільки. Це зводить до мінімуму переривання зв'язку під час польоту.
До просунутих можливостей підключення G3000 PRIM також належать:
- Технологія PlaneSync, яка автоматично реєструє дані про польоти і роботу двигуна, оновлює бази даних і передає плани польоту через хмарне сховище. Крім того, ця технологія дає змогу власникам літаків і операторам віддалено перевіряти рівень пального, напругу акумулятора та багато іншого на сумісному смартфоні або планшеті за допомогою програми Garmin Pilot™.
- Підтримка зв'язку за каналом Controller Pilot Data Link Communication (CPDLC) і сумісність із програмами FAA Data Comm і Eurocontrol Link 2000+. Ці інструменти допомагають прискорити оформлення дозволу на виліт (DCL), а також слугують для обміну повідомленнями каналом передавання даних із центрами керування повітряним рухом на маршруті.
Резюмуємо
Анонсуючи G3000 PRIME, компанія Garmin встановлює новий стандарт у сфері польотів, в основі якого високі експлуатаційні характеристики та нові технології для мінімізації робочого навантаження пілотів і підвищення безпеки та ефективності.
Оскільки польотна панель G3000 PRIME вже отримала сертифікат FAA TSO, варто очікувати, що в найближчому майбутньому виробниками авіаційної техніки будуть оголошені перші літаки, укомплектовані новою інтегрованою кабіною екіпажу від Garmin.
Ця стаття виявилася вам корисною? Цікавитеся брендом Garmin? Якщо так, тоді наша Стрічка новин вам сподобається. Тут зібрані найважливіші та найактуальніші новини про розробки та технології компанії, а також про всі новинки.